KEMET C1206C332J2GEC7210
Part No.:
C1206C332J2GEC7210
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1206 3.3NF 200V C0G 5%
Shipping
C1206C332J2GEC7210 Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
ESD SMD Comm C0G
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
3300 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
200V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Low ESR
Ratings:
Applications:
ESD Protection
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.88mm)