KEMET C1206C225J3REC7210
Part No.:
C1206C225J3REC7210
Description:
CAP CER 1206 2.2UF 25V X7R 5%
Shipping
C1206C225J3REC7210 Information
Series:
ESD SMD Comm X7R
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
ESD Protection
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)