KEMET C1206C105K5RACAUTO7210
Part No.:
C1206C105K5RACAUTO7210
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1UF 50V X7R 1206
Shipping
C1206C105K5RACAUTO7210 Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
SMD Auto X7R
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.043" (1.10mm)