KEMET C0805Y103J9RACTU
Part No.:
C0805Y103J9RACTU
Description:
.010UF 6.3V
Shipping
C0805Y103J9RACTU Information
Series:
SMD Comm X7R FF
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
6.3V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Floating Electrode, Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (0.98mm)