KEMET C0805X180F3HACTU
Part No.:
C0805X180F3HACTU
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0805 18PF 25V ULTRA STAB
Shipping
C0805X180F3HACTU Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
SMD Comm X8R HT150C Flex
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
18 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X8R
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (0.98mm)