KEMET C0805C473K5RALTU
Part No.:
C0805C473K5RALTU
Description:
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805
Shipping
C0805C473K5RALTU Information
Series:
SMD Comm X7R SnPb
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
High Reliability, Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.88mm)