KEMET C0805C225K8PAC7210
Part No.:
C0805C225K8PAC7210
Description:
CAP CER 0805
Shipping
C0805C225K8PAC7210 Information
Series:
SMD Comm X5R
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.055" (1.40mm)