KEMET C0805C103MARACTU
Part No.:
C0805C103MARACTU
Description:
CAP CER 10000PF 250V X7R 0805
Shipping
C0805C103MARACTU Information
Series:
SMD Comm X7R Tip-Ring
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
250V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.88mm)