KEMET C0603X201GDTACAUTO
Part No.:
C0603X201GDTACAUTO
Description:
CAP CER FE 0603
Shipping
C0603X201GDTACAUTO Information
Series:
SMD Comm X8G HVHT150C
Capacitance:
200 pF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
X8G
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.95mm)