KEMET C0603C182JCRACAUTO
Part No.:
C0603C182JCRACAUTO
Description:
CAP CER 0603
Shipping
C0603C182JCRACAUTO Information
Series:
SMD Auto X7R HV
Capacitance:
1800 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)