KEMET C0603C153J3RACTU
Part No.:
C0603C153J3RACTU
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.015UF 25V X7R 0603
Shipping
C0603C153J3RACTU Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
SMD Comm X7R
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.015 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.034" (0.87mm)