KEMET C052C101K2R5TA7301
Part No.:
C052C101K2R5TA7301
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER RAD
Shipping
C052C101K2R5TA7301 Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
LDD Comm X7R
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
200V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max):
0.245" (6.22mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)