KEMET C0402S331K5RACTU
Part No.:
C0402S331K5RACTU
Description:
CAP CER 330PF 50V X7R 0402
Shipping
C0402S331K5RACTU Information
Series:
SMD Comm X7R FE
Capacitance:
330 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Floating Electrode
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)