KEMET C0402C106M9PAC7411
Part No.:
C0402C106M9PAC7411
Description:
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0402
Shipping
C0402C106M9PAC7411 Information
Series:
SMD Comm X5R
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.028" (0.70mm)