KEMET C0402C102K4RALTU
Part No.:
C0402C102K4RALTU
Description:
CAP CER 1000PF 16V X7R 0402
Shipping
C0402C102K4RALTU Information
Series:
SMD Comm X7R SnPb
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
High Reliability, Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)