Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | BZV55-C4V3,115 |
| Manufacturer | Philips |
| Series | - |
| Package/Case | DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.3 V |
| Tolerance | ±5% |
| Power - Max | 500 mW |
| Impedance (Max) (Zzt) | 90 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3 µA @ 1 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900 mV @ 10 mA |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | LLDS; MiniMelf |
The following parts include "BZV55-C4V3,115" in Silicon Labs BZV55-C4V3,115.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.