Vishay General Semiconductor - Diodes Division BYV98-150-TAP
Part No.:
BYV98-150-TAP
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package:
SOD-64, Axial
Description:
DIODE AVALANCHE 150V 4A SOD64
Shipping
BYV98-150-TAP Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
SOD-64, Axial
Packaging:
Tape & Box (TB)
Technology:
Avalanche
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
4A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 150 V
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
SOD-64
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C