WeEn Semiconductors BYV29B-600PJ
Part No.:
BYV29B-600PJ
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description:
DIODE GEN PURP 600V 9A D2PAK
Shipping
BYV29B-600PJ Information
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
9A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
75 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 600 V
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D2PAK
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)