Vishay General Semiconductor - Diodes Division BYV28-050-TAP
Part No.:
BYV28-050-TAP
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Diodes
Package:
SOD-64, Axial
Description:
DIODE AVALANCHE 50V 3.5A SOD64
Shipping
BYV28-050-TAP Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
SOD-64, Axial
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Technology:
Avalanche
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
3.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
30 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
SOD-64
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C