Vishay General Semiconductor - Diodes Division BY229X-200-E3/45
Part No.:
BY229X-200-E3/45
Package:
TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Description:
DIODE GEN PURP 200V 8A ITO220AC
Shipping
BY229X-200-E3/45 Information
Package/Case:
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.85 V @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 200 V
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
ITO-220AC
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C