Vishay General Semiconductor - Diodes Division BY229B-800-E3/81
Part No.:
BY229B-800-E3/81
Description:
DIODE GEN PURP 800V 8A TO263AB
Shipping
BY229B-800-E3/81 Information
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
800 V
Current - Average Rectified (Io):
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.85 V @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 800 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C