Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | BR5010 |
| Manufacturer | EIC SEMICONDUCTOR INC. |
| Series | - |
| Package/Case | 4-Square, BR-50 |
| Packaging | Bag |
| Product Status | Active |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1 kV |
| Current - Average Rectified (Io) | 50 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1 V @ 25 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 1000 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Supplier Device Package | BR-50 |
The following parts include "BR5010" in Silicon Labs BR5010.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.