Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | BOS023U |
| Manufacturer | Balluff |
| Series | 18E |
| Packaging | Bag |
| Product Status | Active |
| Sensing Method | Through-Beam |
| Sensing Distance | 787.402" (20m) |
| Voltage - Supply | 10V ~ 30V |
| Response Time | - |
| Output Configuration | - |
| Light Source | Red (640nm) |
| Connection Method | Connector, M12 |
| Ingress Protection | IP67, IP68, IPx9K |
| Cable Length | - |
| Adjustment Type | Adjustable |
| Operating Temperature | -25°C ~ 60°C |
The following parts include "BOS023U" in Silicon Labs BOS023U.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.