Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | BOS021C |
| Manufacturer | Balluff |
| Series | R020K |
| Packaging | Bag |
| Product Status | Active |
| Sensing Method | Diffuse, Background Suppression |
| Sensing Distance | 0.591" (15mm) |
| Voltage - Supply | 10V ~ 30V |
| Response Time | - |
| Output Configuration | PNP-NO |
| Light Source | Red (660nm) |
| Connection Method | Cable with Connector, M8 |
| Ingress Protection | IP67 |
| Cable Length | 7.87" (200.00mm) |
| Adjustment Type | - |
| Operating Temperature | -25°C ~ 50°C |
The following parts include "BOS021C" in Silicon Labs BOS021C.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.