Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | BOS01MA |
| Manufacturer | Balluff |
| Series | 6K |
| Packaging | Bag |
| Product Status | Active |
| Sensing Method | Through-Beam |
| Sensing Distance | 511.811" (13m) |
| Voltage - Supply | 10V ~ 30V |
| Response Time | - |
| Output Configuration | NPN-NC/NO |
| Light Source | Red LED |
| Connection Method | Connector, M8 |
| Ingress Protection | IP67, IP69K |
| Cable Length | - |
| Adjustment Type | Adjustable |
| Operating Temperature | -20°C ~ 60°C |
The following parts include "BOS01MA" in Silicon Labs BOS01MA.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.