Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | BOS00K1 |
| Manufacturer | Balluff |
| Series | 18KF |
| Packaging | Bag |
| Product Status | Active |
| Sensing Method | Diffuse |
| Sensing Distance | 27.559" (700mm) |
| Voltage - Supply | 10V ~ 30V |
| Response Time | - |
| Output Configuration | PNP-NO |
| Light Source | Infrared (880nm) |
| Connection Method | Connector, M12 |
| Ingress Protection | IP67 |
| Cable Length | - |
| Adjustment Type | Adjustable, 270° Turn Potentiometer |
| Operating Temperature | -25°C ~ 55°C |
The following parts include "BOS00K1" in Silicon Labs BOS00K1.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.