Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | BF303 |
| Manufacturer | MPD (Memory Protection Devices) |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Fuse Size | 0.197" Dia x 0.787" L (5mm x 20mm) |
| Current Rating (Amps) | 15 A |
| For Use With/Related Products | 5mm x 20mm |
| Fuse Type | Cartridge |
| Fuseholder Type | Holder |
| Number of Circuits | 1 |
| Voltage | 500V |
| Orientation | - |
| Termination Style | Wire Leads |
| Contact Material | - |
| Contact Finish | - |
| Approval Agency | - |
The following parts include "BF303" in Silicon Labs BF303.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.