Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | BC847B |
| Manufacturer | ANBON SEMICONDUCTOR (INT'L) LIMITED |
| Series | - |
| Package/Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100 mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 45 V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 5mA, 100mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 200 @ 2mA, 5V |
| Power - Max | 200 mW |
| Frequency - Transition | 100MHz |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOT-23 |
The following parts include "BC847B" in Silicon Labs BC847B.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.