B13044.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | B13044 |
| Manufacturer | Botron Company Inc. |
| Series | B13000 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Type | Static Shielding Bag |
| Metal Layer | In |
| Static Discharge Shielding | <50nJ |
| Closure System | User Defined - Clips, Heat Seal, Tape |
| Thickness | 3.0 mil (76.2 microns) |
| Length - Inside | 4" (101.6mm) |
| Width - Inside | 4" (101.6mm) |
| Tensile Strength | 5500 psi |
| Color | Silver |
The following parts include "B13044" in Silicon Labs B13044.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.