10056.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 10056 |
| Manufacturer | SCS |
| Series | 1000 |
| Packaging | Bag |
| Product Status | Active |
| Type | Static Shielding Bag |
| Metal Layer | In |
| Static Discharge Shielding | <10nJ |
| Closure System | User Defined - Clips, Heat Seal, Tape |
| Thickness | 2.8 mil (71.12 microns) |
| Length - Inside | 6" (152.4mm) |
| Width - Inside | 5" (127mm) |
| Tensile Strength | 4600 psi |
| Color | Silver |
The following parts include "10056" in Silicon Labs 10056.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.