B12048.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | B12048 |
| Manufacturer | Botron Company Inc. |
| Series | B12000 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Type | Static Shielding Bag |
| Metal Layer | In |
| Static Discharge Shielding | <50nJ |
| Closure System | Zip Lock |
| Thickness | 3.0 mil (76.2 microns) |
| Length - Inside | 8" (203.2mm) |
| Width - Inside | 4" (101.6mm) |
| Tensile Strength | 5500 psi |
| Color | Silver |
The following parts include "B12048" in Silicon Labs B12048.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.