Microchip Technology AVR16EB20T-I/REB
Part No.:
AVR16EB20T-I/REB
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
20-VFQFN Exposed Pad
Description:
16KB RWW,2KB RAM,20MHZ,12-BIT AD
Shipping
AVR16EB20T-I/REB Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
20-VFQFN Exposed Pad
Series:
AVR® EB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Core Processor:
AVR
Core Size:
8-Bit
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, SMBus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
17
Program Memory Size:
16KB (16K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
512 x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 14x12b
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)