Microchip Technology ATMEGA3250-16AUR
Part No.:
ATMEGA3250-16AUR
Package:
100-TQFP
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 100TQFP
Shipping
ATMEGA3250-16AUR Information
Package/Case:
100-TQFP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
16MHz
Connectivity:
SPI, UART/USART, USI
Number of I/O:
69
Program Memory Size:
32KB (16K x 16)
EEPROM Size:
1K x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)