Microchip Technology ATMEGA2561-16MUR
Part No.:
ATMEGA2561-16MUR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Description:
IC MCU 8BIT 256KB FLASH 64QFN
Shipping
ATMEGA2561-16MUR Information
Package/Case:
64-VFQFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
16MHz
Number of I/O:
54
Program Memory Size:
256KB (128K x 16)
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)