Microchip Technology ATMEGA2560-16AUR
Part No.:
ATMEGA2560-16AUR
Package:
100-TQFP
Description:
IC MCU 8BIT 256KB FLASH 100TQFP
Shipping
ATMEGA2560-16AUR Information
Package/Case:
100-TQFP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
16MHz
Number of I/O:
86
Program Memory Size:
256KB (128K x 16)
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 16x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)