Microchip Technology ATMEGA128-16MN
Part No.:
ATMEGA128-16MN
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Description:
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64QFN
Shipping
ATMEGA128-16MN Information
Package/Case:
64-VFQFN Exposed Pad
Packaging:
Tray
Speed:
16MHz
Number of I/O:
53
Program Memory Size:
128KB (64K x 16)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)