Microchip Technology AT91R40008-66AI-T
Part No.:
AT91R40008-66AI-T
Package:
100-LQFP
Shipping
AT91R40008-66AI-T Information
Package/Case:
100-LQFP
Series:
AT91
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
66MHz
Connectivity:
EBI/EMI, UART/USART
Number of I/O:
32
RAM Size:
256K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.65V ~ 1.95V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)