Microchip Technology AT91M55800A-33CJ-999
Part No.:
AT91M55800A-33CJ-999
Package:
176-LFBGA
Description:
IC MCU 16/32BIT ROMLESS 176BGA
Shipping
AT91M55800A-33CJ-999 Information
Package/Case:
176-LFBGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Speed:
33MHz
Peripherals:
POR, WDT
Number of I/O:
58
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x10b; D/A 2x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)