Microchip Technology AT91M55800A-33CI-T
Part No.:
AT91M55800A-33CI-T
Package:
176-LFBGA
Description:
IC MCU 16/32BIT ROMLESS 176BGA
Shipping
AT91M55800A-33CI-T Information
Package/Case:
176-LFBGA
Series:
AT91
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
33MHz
Connectivity:
EBI/EMI, SPI, UART/USART
Number of I/O:
58
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x10b; D/A 2x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)