Microchip Technology AT91M55800-33AI
Part No.:
AT91M55800-33AI
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
176-LQFP
Shipping
AT91M55800-33AI Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
176-LQFP
Series:
AT91SAM
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
ARM7®
Core Size:
16/32-Bit
Speed:
33MHz
Connectivity:
EBI/EMI, SPI, UART/USART
Peripherals:
POR, WDT
Number of I/O:
58
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x10b; D/A 2x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C