Microchip Technology AT90CAN64-16AUR
Part No.:
AT90CAN64-16AUR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
64-TQFP
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP
Shipping
AT90CAN64-16AUR Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
64-TQFP
Series:
AVR® 90CAN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Core Processor:
AVR
Core Size:
8-Bit
Speed:
16MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
53
Program Memory Size:
64KB (64K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
2K x 8
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)