Microchip Technology AT24C64B-10TU-2.7
Part No.:
AT24C64B-10TU-2.7
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Memory
Package:
8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Description:
IC EEPROM 64KBIT I2C 8TSSOP
Shipping
AT24C64B-10TU-2.7 Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Non-Volatile
Memory Format:
EEPROM
Technology:
EEPROM
Memory Size:
64Kbit
Memory Organization:
8K x 8
Memory Interface:
I2C
Clock Frequency:
400 kHz
Write Cycle Time - Word, Page:
5ms
Access Time:
900 ns
Voltage - Supply:
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)