Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | AS3D030120P2 |
| Manufacturer | ANBON SEMICONDUCTOR (INT'L) LIMITED |
| Series | - |
| Package/Case | TO-247-3 |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Active |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Technology | SiC (Silicon Carbide) Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 42A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.8 V @ 15 A |
| Speed | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 0 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20 µA @ 1200 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | TO-247-3 |
The following parts include "AS3D030120P2" in Silicon Labs AS3D030120P2.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.