Intel AN87C196JV20F8
Part No.:
AN87C196JV20F8
Manufacturer:
Intel
Category:
Microcontrollers
Package:
52-LCC (J-Lead)
Description:
IC MCU 16BIT 48KB OTP 52PLCC
Shipping
AN87C196JV20F8 Information
Manufacturer:
Intel
Package/Case:
52-LCC (J-Lead)
Series:
87C
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
MCS 96
Core Size:
16-Bit
Speed:
20MHz
Connectivity:
SIO
Peripherals:
PWM
Number of I/O:
41
Program Memory Size:
48KB (48K x 8)
Program Memory Type:
OTP
EEPROM Size:
RAM Size:
1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.75V ~ 5.25V
Data Converters:
A/D 6x10b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)