AM6GH-2412SNZ.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | AM6GH-2412SNZ |
| Manufacturer | DComponents |
| Series | AM6GH-NZ (6W) |
| Package/Case | 8-SIP Module |
| Packaging | |
| Product Status | Obsolete |
| Type | Isolated Module |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 9V |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 500mA |
| Power (Watts) | 6 W |
| Voltage - Isolation | 1.6 kV |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | Remote On/Off |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Efficiency | 86% |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | 8-SIP |
| Control Features | - |
| Approval Agency | - |
| Standard Number | - |
The following parts include "AM6GH-2412SNZ" in Silicon Labs AM6GH-2412SNZ.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.