Advanced Micro Devices AM27S45SA/BLA
Part No.:
AM27S45SA/BLA
Manufacturer:
Advanced Micro Devices
Category:
Memory
Package:
24-CDIP (0.300", 7.62mm)
Description:
IC PROM 16KBIT PARALLEL 24CDIP
Shipping
AM27S45SA/BLA Information
Manufacturer:
Advanced Micro Devices
Series:
Package/Case:
24-CDIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Non-Volatile
Memory Format:
PROM
Technology:
Memory Size:
16Kbit
Memory Organization:
2K x 8
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
28 ns
Voltage - Supply:
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C (TC)