AM15EW-2412SZ.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | AM15EW-2412SZ |
| Manufacturer | DComponents |
| Series | AM15EW-Z (15W) |
| Package/Case | 6-DIP Module, 5 Leads |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Active |
| Type | Isolated Module |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 9V |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 1.25A |
| Power (Watts) | 15 W |
| Voltage - Isolation | 1.5 kV |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | Remote On/Off |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Efficiency | 85% |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | - |
| Control Features | - |
| Approval Agency | CE, cULus, cURus |
| Standard Number | - |
The following parts include "AM15EW-2412SZ" in Silicon Labs AM15EW-2412SZ.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.