Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | AM10TW-2405S-NZ |
| Manufacturer | DComponents |
| Series | AM10TW-NZ (10W) |
| Package/Case | 24-DIP Module, 8 Leads |
| Packaging | |
| Product Status | Obsolete |
| Type | Isolated Module |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 9V |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 2A |
| Power (Watts) | 10 W |
| Voltage - Isolation | 1.5 kV |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | Remote On/Off |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Efficiency | 88% |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | - |
| Control Features | - |
| Approval Agency | CE, UL |
| Standard Number | - |
The following parts include "AM10TW-2405S-NZ" in Silicon Labs AM10TW-2405S-NZ.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.