AKM2700A00BMC.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | AKM2700A00BMC |
| Manufacturer | ARK Semiconductor |
| Series | - |
| Package/Case | 108-LGA |
| Packaging | Bag |
| Product Status | Active |
| Function | Step-Down |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Outputs | 3 |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Input (Max) | 16V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |
| Voltage - Output (Max) | 2.6V |
| Current - Output | 6A |
| Frequency - Switching | Up to 3MHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Operating Temperature | -45°C ~ 85°C (TA) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 8-LGA |
The following parts include "AKM2700A00BMC" in Silicon Labs AKM2700A00BMC.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.