TPS561201DDCR.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | TPS561201DDCR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | SWIFT™ |
| Package/Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Function | Step-Down |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Input (Max) | 17V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.76V |
| Voltage - Output (Max) | 7V |
| Current - Output | 1A |
| Frequency - Switching | 580kHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOT-23-THIN |
The following parts include "TPS561201DDCR" in Silicon Labs TPS561201DDCR.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.